10 березня 2022

Видання незвичайного "Кобзаря"

10 березня 1878 року в Женеві видали кишенькового "Кобзаря" Тараса Шевченка. Книжечка мала формат 85х55 мм. З 1876 року в Україні діяв Емський указ, що забороняв друк українських книжок та ввезення їх до Російської імперії з-за кордону. "Кобзар" Шевченка також внесли до списку заборонених закордонних видань. Лише мініатюрний формат дав би змогу провезти його в Україну та поширювати нелегально. Розміри книжечки мали співпадати з розмірами упаковки популярного цигаркового паперу фірми Awadi, що вводило в оману будь-яку перевірку на кордоні.


Кошти на видання "Кобзаря" зібрали в Україні та передали до Швейцарії члени Старої громади. Права на видання творів громадівці купили в родичів Шевченка на ім'я банкіра Всеволода Рубінштейна.Книжечку готували у женевській друкарні вченого Михайла Драгоманова етнограф Федір Вовк та публіцист Антін Ляхоцький. Початковий тираж становив 1 тис. примірників. У виданні розмістили 19 творів Шевченка. Уперше надрукували вірш "Мій боже милий, знову лихо". Жандарми дізналися про видання 1879 року, коли вилучили 1 із примірників у громадівців в Одесі.

#Шевченко_в_моєму_сердці


 

День Державного гімну України

 10 березня проводиться День Державного гімну України.Державним гімном України є пісня «Ще не вмерла Україна і слава, і воля».
Цього дня 1865 року в польському місті Перемишль вперше прозвучав твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна». Офіційно його музичну редакцію було прийнято Верховною Радою України 15 січня 1992 року.
Верховна Рада України затвердила музичну редакцію Державного Гімну 15 січня 1992 року, а 6 березня 2003 року парламент України ухвалив Закон «Про Державний Гімн України» на музику Михайла Вербицького зі словами першого куплета та приспіву пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна».

#UAразом  

#Україна_в_серці

#ЗаМир_УкраїнаЄднаємось

#Україна_понад_усе